25 czerwca, 2024

Jak się przygotować do badania USG brzucha i dlaczego jest to ważne?

W artykule znajdziesz wskazówki dla pacjentów jak się przygotować do badania USG
lekarz wykonuje usg brzucha

Przed przystąpieniem do badania USG brzucha należy odpowiednio się przygotować, aby uzyskać jak najbardziej precyzyjne i wiarygodne wyniki. Oto kilka wskazówek dotyczących tego, jak się przygotować do badania USG:

  1. Na 2-3 dni przed badaniem USG należy zacząć zażywać Espumisan (simetykon) 3 razy dziennie po 2 kapsułki. Można go kupić bez recepty w każdej aptece.
  2. W dniu poprzedzającym badanie nie należy spożywać pokarmów ciężkostrawnych, wzdymających i nie pić napojów gazowanych.
  3. W dniu badania przyjść na czczo, zadbać o wypróżnienie, nie palić papierosów, nie rzuć gumy i nie pić kawy.
  4. Pacjenci, którym badanie wypadnie w godzinach popołudniowych mogą zjeść lekki posiłek min. 6 godzin przed badaniem.
  5. Przed badaniem można wypić ok. 2 szklanek wody (po 200 ml).
  6. Warto ubrać się wygodnie, aby można było łatwo odsłonić obszar, który będzie badany.
  7. Należy pamiętać o zabraniu ze sobą wcześniejszych wyników badań, jeśli były wykonywane oraz aktualnej dokumentacji medycznej.
badanie usg pacjentki

Przygotowanie do badania USG brzucha jest istotne, ponieważ pozwala uzyskać dokładne i rzetelne wyniki, co z kolei umożliwia lekarzowi właściwą diagnozę i odpowiednie leczenie. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu pacjent może mieć pewność, że wyniki badania będą jak najbardziej wiarygodne i pomocne w dalszym leczeniu medycznym.

Daria Melnarowicz - awatar
Lekarz specjalista w dziedzinie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej. Posiada duże doświadczenie wykonywaniu badań USG oraz w nadzorze i opisywaniu TK i MR.
ZnanyLekarz logo