USG piersi - kiedy warto wykonać badanie? Jak się przygotować?
Więcej postów
Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet i coraz częściej dotyka osoby w młodym wieku. Dlatego bardzo ważne jest, aby badać piersi profilaktycznie, zanim zmiana w piersi będzie widoczna lub wyczuwalna.
Jak się badać?
Metoda i częstość wykonywania badania zależy od budowy piersi i predyspozycji genetycznych. Kobiety do ok. 45 roku życia najczęściej mają piersi o budowie gruczołowej. Jest to typ budowy, który najlepiej oceniać w badaniu USG, ponieważ w mammografii niektóre zmiany mogą być niewidoczne. Budowa piersi zmienia się w okresie okołomenopauzalnym, gdy tkankę gruczołową zastępuje tkanka tłuszczowa. Wtedy najlepszym badaniem diagnostycznym staje się mammografia. Rodzaj budowy piersi w zależności od wieku jest jednak kwestią dość indywidualną. Dlatego podczas badania lekarz ocenia, jaki rodzaj tkanki piersi przeważa i w zależności od tego wydaje odpowiednie zalecenia dotyczące kolejnych badań.
Ogólne wskazania do badania USG - profilaktyka:
- u kobiet powyżej 25 roku życia raz na 2 lata,
- u kobiet powyżej 30 roku życia raz do roku,
- u kobiet po menopauzie jeśli mają „gęstą” (gruczołową) budowę piersi stwierdzoną w mammografii,
- u kobiet planujących ciążę lub stosowanie koncepcji hormonalnej.
Diagnostyka zmian:
- w każdym wieku zarówno u kobiet jak i mężczyzn,
- wyczuwalne zmiany w piersi, zmiana kształtu piersi, wciągnięcie brodawki, wyciek z brodawki, zaczerwienienie skóry piersi, podejrzenie zmian związanych z nieprawidłowościami w implantach piersi, zmiany stwierdzone w innych badaniach piersi w celu ich pełniejszej diagnostyki, kontrole onkologiczne.
Jak przygotować się do badania, aby efekt badania był jak najlepszy?
- Piersi można badać w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego,
- Piersi można i powinno się badać w ciąży oraz podczas laktacji,
- Bardzo ważne, aby na badanie piersi wziąć ze sobą całą dostępną, poprzednią dokumentację związaną z diagnostyką piersi, nawet sprzed kilku lat (nie tylko z USG poprzedniego badania). Do tej dokumentacji zalicza się:
- poprzednie badania USG piersi,
- badania mammograficzne oraz rezonansu magnetycznego
- wyniki biopsji,
- dokumentację z przebiegu leczenia piersi
Dokumentacja z poprzednich badań jest bardzo istotna, ponieważ w celu określenia dalszego postępowania ważna jest nie tylko ocena jak dana zmiana wygląda obecnie, ale również jak się zmienia w czasie (na przestrzeni miesięcy i lat). Brak możliwości porównania z poprzednimi wynikami może skutkować zakwalifikowaniem zmiany do kategorii BI-RADS 0 (badanie niekompletne, konieczne uzupełnienie informacji).
Opis badania USG zawiera informacje o typie budowy piersi, ewentualnych nieprawidłowościach w piersiach, ocenę regionalnych węzłów chłonnych oraz rekomendację dalszego postępowania.